Loga

Loga czyli znaki graficzne

Projektowanie logo to zdecydowanie najbardziej lubiana przeze mnie dziedzina projektowania graficznego. W tej pracy zawiera się cała wiedza dotycząca nie tylko grafiki użytkowej ale też odrobina psychologii, socjologii itp. Czasami przydaje się też znajomość zagadnień związanych z wzornictwem przemysłowym, historią oraz dziedziny, której logo dotyczy. Pokazuję tu znaki, które bardzo lubię lub uważam za istotne z projektowego punktu widzenia. Niektóre są lub już niedługo będą linkiem do szerszej prezentacji gdzieś na stronie.

Ulubione

Najpierw trochę wybranych projektowanych lub współprojektowanych (2 pierwsze) przeze mnie znaków graficznych, które najlepiej ilustrują mój sposób myślenia i podejścia do zagadnienia.

logomysz-01

Czy można było zrobić inaczej logo dla fotografa, który na nazwisko ma Myszka? 😉

eusuper-logo

W 1995 roku Petrochemia Płock, największy w Polsce producent paliw, stworzył nowy produkt – benzynę o nazwie EUROSUPER 95. Potrzebne było logo tego produktu.

sse-logo

Logo dla Szpitala Świętej Elżbiety, córki króla, opiekunki chorych i biednych musiało wyglądać w ten sposób.

microman-logo-01

To jeden z moich najstarszych projektów logo. Chyba nie trudno się domyśleć, czym firma MicroMan się zajmowała.

vinonetlogo

W projekcie logo dla firmy VinoNet problem był tylko jeden: jak z litery “V” zrobić kieliszek z winem ale w taki sposób, żeby nie zrobiła się z tego litera “Y“?

as-logo

Dyplomowany sommelier z Francji założył w Polsce Akademię Sommeliera. Obawiał się czy to dobry pomysł tak nazwać swoją firmę. Czy to nie będzie zbyt niepoważne a z drugiej strony chodziło przecież o dobrą zabawę i wielką przyjemność poznawania tajników tej niesamowicie rozleglej wiedzy. Trzeba było zaprojektować logo, które rozwieje jego wątpliwości i pogodzi te sprzeczności.

Wódka Bols potrzebowała bardzo ekskluzywnego logo dla swojego nowego programu lojalnościowego. Niestety niedługo potem wycofała się z polskiego rynku.

ursula-ray-logo

Najtrudniej jest projektować logo dla innego projektanta, bo on po prostu zna się na rzeczy. 😉

>

psp-logo-01

Polska Szkoła Przedsiębiorczości już nie istnieje. Szkoda ale z drugiej strony, jeżeli w naszej tak przeregulowanej przepisami rzeczywistości przedsiębiorcy mimo wszystko sobie radzą, to znaczy, że każdy z nich mógł by być w niej rektorem!

sopa-logo-02

Logo dla Stowarzyszenia Ochrony Praw Autorskich to jeden z moich ulubionych i najstarszych projektów.

jp-logo

Logo dla J&P INTERNATIONAL – producenta leków powinno budzić zaufanie.

fic-logo-02

Jak pokazać za pomocą logo, że stolarz bardzo lubi swoją pracę, a w szczególności różne ciekawe i trudne technicznie projekty?

cpr-logo

Najkrócej rzecz ujmując, Centrum Przedsiębiorczości Racjonalnej to miejsce gdzie uczysz się jak tworzyć owocne przedsięwzięcia z ludzką twarzą.

gabinety-logo-03

Czasami nie potrzeba wymyślać jakiegoś skomplikowanego znaku. Wystarczy gra słów, żeby było jasne że te Gabinety są idealne właśnie dla Ciebie!

marylin-logo

Lampka Kina to jeden z moich ulubionych projektów, bo rzadko udaje się zawrzeć w jednym rozwiązaniu tyle różnych elementów, które wspólnie składają się na jedną zwartą czytelną całość i do tego ilustrują wymyśloną przez właściciela świetną grę słów. która w pełni oddaje charakter przedsięwzięcia polegający na delektowaniu się pięknymi starymi filmami przy kawie lub lampce wina.

To zadanie polegało także na wymyśleniu nazwy. Dodatkowym utrudnieniem był warunek, żeby logo było symetryczne względem pionowej osi symetrii. a poza tym to chyba oczywiste, że logo dla myjni samochodowej musi zawierać bąbelki piany i samochód. 😉

vasco-logo-03

Ptaki a w szczególności mewy, to tacy wspaniali, naturalni podróżnicy. Nic więc dziwnego, że jedna z nich stała się motywem logo dla biura podróży.

htpt-logo

Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć jak powinno wyglądać logo dla pogodnego i dowcipnego twórcy stron internetowych, to proszę bardzo. 😉

talents-club-logo

Talents Club to miejsce spotkań, szkoleń i klub dyskusyjny dla naprawdę niezwykłych ludzi, więc nie mogło się obejść bez zaprojektowania logo.

Restyling logo

Może się zdarzyć, że firma lub jakieś inne przedsięwzięcie ma już swoje logo i jego zmiana na całkowicie nowe jest niewskazana lub niemożliwa. Wtedy restyling logo doskonałym rozwiązaniem. To bardzo dobry, prosty sposób na sugestywną poprawę wizerunku. Poprawa wyglądu loga jednoznacznie sugeruje i wspiera modernizację całego przedsięwzięcia – zmianę z jednoczesnym zachowaniem ciągłości. To może być bardzo istotnym aspektem budowanej wartości marki.

Restyling logo firmy Oskar

Restyling logo Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa
Restyling logo grupy Ster Projekt
Restyling logo firmy Nowoczesne Techniki Informatyczne

Poniżej mamy sytuację odwrotną – trzeba było wyeliminować główne wady, ale tak przeprojektować wygląd znaku, żeby uniknąć sugestii przebudowy wizerunku, a całą zmianę sprowadzić tylko do stopniowego zastępowania starego logo nowym.

Restyling logo firmy US Pharmacia
Restyling logo firmy PTU

Rodziny znaków

Oto przykład przeprojektowania wizerunku grupy Ster Projekt. Po lewej stronie zastany przeze mnie sposób oznaczania firm jako członków grupy po prawej nowe rozwiązanie.

rodzina-logo-02

Poniżej loga wypraw zorganizowanych przez ING Nationale-Nederlanden dla najlepszych agentów ubezpieczeniowych 2002 roku i jednocześnie projekty statuetek-medali oraz pinów. Wyprawy odbywały się zawsze rok później, stąd różne daty. Loga były używane np. na koszulkach, dyplomach, itp itd a te mniejsze poniżej to np. znaczki do wpinania w klapę marynarki.

Jak zachować stare logo

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, nie chciała zmieniać swojego logo. Zakładano, że jego bardzo charakterystyczny, rozpoznawalny kształt i jego prawie stuletnia historia stanowią cenną wartość dla rozpoznawalności marki. Rozwiązaniem stał się zaprojektowany przeze mnie krój pisma, który stylistyką nawiązuje do znaku oraz liternictwa z lat dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy spółdzielnia została założona. Liternictwo miało do tego czasu nawiązywać ale nie udawać że takie jest. Miało uzasadniać graficznie decyzję pozostawienia logo w niezmienionej formie a poza tym pomagać łączyć różne elementy wizerunku.

Restyling logo WSM

I tak powstały też identyfikatory osiedli – nowy krój liter w połączeniu z charakterystycznym dla danego osiedla budynkiem lub innym elementem.

Loga osiedli WSM